Znaczenie projektu wykonawczego
Elementem, który musi towarzyszyć projektowi architektonicznemu domu powinien być projekt wykonawczy. Trzeba za niego dodatkowo zapłacić, ale warto to zrobić, ponieważ będzie stanowił ogromne ułatwienie. Skorzystamy na tym zarówno my jako inwestorzy, ale również ekipa, która będzie zajmować się budową.
Projekt taki zawiera konkretne wskazówki techniczne, włącznie z sugerowanymi typami materiałów jakich należy użyć w trakcie budowy. Interpretacją projektu zajmuje się głównie kierownik budowy, ale często jest on na tyle przejrzysty, że poradzi sobie z nim nawet laik. Dlaczego nie warto inwestować w projekt architektoniczny bez wykonawczego? Z kilku powodów.
Przede wszystkim i tak będziemy go potrzebować, a zlecanie go oddzielnie niemal na pewno będzie się wiązało z większymi kosztami. Jeśli natomiast zdecydujemy się na realizację projektu z pominięciem jego wykonawczej części, będziemy zdani wyłącznie na to, co wykoncypuje wykonawca prac. A jego pomysły wykonawcze wcale nie muszą być optymalne i mogą pociągać za sobą znaczny wzrost wydatków związanych z samą budową. Najważniejszy jest dobór właściwych materiałów np. w przypadku budowania obiektu hotelowego powinna być zastosowana odpowiednia posadzka do hotelu.