Mamy działkę – budować czy sprzedawać?
Szczęśliwi są ci, którzy mają własny kawałek ziemi. Najczęściej mowa tutaj o osobach posiadających działki budowlane. Dają one naprawdę spore możliwości, ponieważ otwierają przed nami perspektywę postawienia własnego domu, co dla wielu ludzi jest jednym z największych życiowych marzeń. To jednak tylko jedna rzecz jaką można z działką zrobić, ponieważ nie na każdej z nich buduje się dom. Można zostawić ją w posiadaniu i traktować jako lokatę kapitału albo zamrożone środki odłożone „na czarną godzinę”. Jeśli sytuacja finansowa stanie się bardzo napięta, będzie można po prostu sprzedać działkę i sporo na niej zarobić. Dwie podstawowe opcje jakie się przed nami rysują to zatem sprzedaż działki lub inwestycja i wybudowanie domu. Jeśli chodzi o pierwszą możliwość, szukanie kupca wcale nie musi być zadaniem łatwym. Miejmy bowiem na uwadze, że ofert na rynku jest bardzo wiele, a potencjalni nabywcy są wybredni. Poza tym wielu z nich robi wszystko, aby kupić grunt za możliwie najniższą cenę, a jeśli ktoś nachalnie zabiega o zejście z oczekiwanej ceny, szybko zaczyna irytować sprzedającego i z transakcji na pewno nic nie wyjdzie.
Pośrednik skasuje swoje.
Proces sprzedaży działki da się jednakże usprawnić, korzystając z potencjału jaki oferują nam biura pośrednictwa handlu nieruchomościami. Tam czekają na nas liczne oferty, z których możemy skorzystać jako nabywcy, jednakże w tym momencie patrzymy na temat z perspektywy kupującego.
Pod tym względem opcje także są ciekawe. Najważniejsze to trafić w ręce dobrego agenta, który dysponuje kontaktami oraz rozeznaniem w rynku. Ktoś taki jest w stanie w szybkim tempie znaleźć dla nas kupca i może nam także pomóc w prowadzeniu negocjacji. Minusem korzystania z pomocy pośredników jest to, że trzeba im zapłacić. Przeciętnie prowizja pośrednika wynosi około 10-15 procent wartości transakcji, co czasami może przekuć się w naprawdę sporą sumę, jeżeli sprzedawana nieruchomość jest wiele warta. Inaczej sprawy się mają, gdy nasz pośrednik prowadzi niezależną działalność, a inaczej, gdy jest jedynie pracownikiem biura pośrednictwa. W tym drugim przypadku kwota prowizji zazwyczaj jest większa, albowiem swoje musi zarobić również biuro.
Wybieramy technologię budowy
Osoby, które chcą na działce budować nie muszą szukać na nią kupca, ale wyzwanie jakie przed nimi stoi jest ogromne. Koszty wybudowania domu o zadowalającym standardzie kształtują się różnie. Warto solidnie przemyśleć kwestię wyboru technologii, w jakiej będziemy budować. Nie jest bowiem tak, że musimy dom stawiać technologią tradycyjną. Istnieją ciekawe alternatywy, takie jak szkieletowe domy z drewna czy domy prefabrykowane. Jeżeli z kalkulacji będzie wynikać, że jakiś inny sposób na budowę niż ten najbardziej oczywisty się nam opłaci, zdecydowanie warto iść tym tropem.
.
www.spolkamedycznajesionowa.pl