Księżniczka w świecie Disneya

Księżniczka w świecie Disneya
Rozrywka i kultura 

Bajki są często pierwszym etapem socjalizacji, uczą dzieci wielu prawd o świecie i o zachowaniach ludzkich, niestety czasami w dość stereotypowy sposób.

Właśnie to często zarzucano księżniczkom kreowanym przez wytwórnię Disneya – były piękne, delikatne i zawsze w potrzebie.

Jednak warto przyjrzeć się temu, jak wzór kobiet kreowany w animowanym świecie zmieniał się przez lata i jak zmiany społeczne przenosiły się na szklany ekran.

Na początku więc były księżniczki, które uczyły tradycyjnych wzorców zachowań, prezentując stereotypowe role kobiece; damy były więc ufne, łagodne, szczere, gotowe do pomocy, zależne od przystojnego księcia na białym rumaku, jak w „Śnieżce”, czy „Śpiącej Królewnie”.

W kolejnych latach zaczęły zyskiwać więcej autonomii – Bella z „Pięknej i Bestii” była piękna, ale również oczytana i odważna, a Mulan walczyła dzielnie o swój kraj (w przebraniu mężczyzny, ale odwagi nie można jej było odmówić).

Tak zwany kryzys księżniczek bajkowych, nie tylko w Disneyu, przyniósł ze sobą Shrek i dzielna Fiona o dość oryginalnej urodzie.

Dziś ceni się w dziewczynach z bajek ich kobiecość, ale też autonomię i siłę, stanowią więc tym samym wzór dla nowego pokolenia wpatrzonych w ekran dziewczynek.