Edukacyjne walory bajek
Hasła, że czytanie baśni i opowiadań działa pozytywnie i stymuluje rozwój dziecka to dość często powtarzane slogany, jednak jest w nich bardzo dużo prawdy. Oczywiście pozytywny wpływ baśni na rozwój dziecka zależy przede wszystkim od jej rodzaju, treści, czy nawet samego sposobu kreowania historii.
Przede wszystkim czytanie baśni wpływa na rozwój wyobraźni dziecka, wzmacnia ich kreatywność i zdolność do twórczego myślenia. W czas, gdy wszystko podawane jest praktycznie „na tacy” i gdzie nie potrzeba dużego wysiłku intelektualnego, by się dobrze bawić, odrobina pobudzenia wyobraźni może mieć zbawienny wpływ na rozwój najmłodszych.
Bajki, zwłaszcza te, przekazujące pozytywne wzorce, uczą podstawowych praw rządzących światem, pokazują, jak być dobrym człowiekiem (w końcu dobro zawsze zwycięża zło) i jakie wartości są powszechnie akceptowane w społeczeństwie. Bajki pomagają też dzieciom oswoić trudne emocje, dzięki nim mogą zidentyfikować się z bohaterami i razem z nimi przeżyć i zrozumieć uczucia, o których bało się mówić.
Właśnie dlatego bajki mają również ogromne znaczenie terapeutyczne.